ARİF PAMUK

ARİF PAMUK

1945 senesinde Giresun/Alucra ilçesine bağlı Yükselen köyünde dünyaya geldi. On yaşından itibaren Pamuk Hoca namıyla anılan babasının peşinden il il dolaştı. Delikanlı yaşları Beykoz'da geçti. Orta öğrenimini yarıda bırakıp din öğrenimine ağırlık verdi. Bu arada okul tahsilini de dışarıdan tamamladı. İstanbul'un çeşitli camilerinde on altı yıl imamlık ve müezzinlik yaptı.

Ömrünün büyük bir kısmını bitkilere vakfetmiş bir din adamının şifalı bitkiler konusuna olan ilgisinin nereden geldiğini kendi ağzından dinleyelim:" Yanında din eğitimi gördüğüm Fatih dersiamlarından Hacı Osman Akfırat Efendi'ye şifa arayan hastalar gelirdi. O da bitkilerden tedavi reçeteleri yazardı. Köy çocuğu olduğum için bütün bitkiler bana bilindik gelirdi. Onun reçetelerini not almaya başladım. Merakım arttıkça bu, Hoca Efendi'nin de dikkatini çekti. Kütüphanesindeki bitkiler üzerine olan bütün eserlerini bana hediye etti. Ben de İbni Sina, Davudi Antaki, Akil Murat, İbni Baytar, Taberi ve Tarsusi gibi daha birçok hekimin eserlerini inceledim.

Bitkilerin " kocakarı ilaçları" şeklinde hafife alındığı dönemlerde tüm birikimlerimi okuyucularımla paylaştım. Sözün özü bu bilgiler bana ait değil; benim yaptığım bin yıl önce yaşamış hekimlerle okuyucu arasında köprü olmaktır."

Bitkilerle ilgili ilk eserini 1970'de çıkardı. Daha sonra peş peşe bu konuda halkımızın büyük rağbet gösterdiği eserleri yayınlanan Arif Pamuk, çok uzun emekler harcayarak hazırladığı eserlerini liyakatsiz birtakım insanların taklit ederek çıkarmaları sonucu bir müddet çalışmalarına ara verdi. Bugüne kadar şifalı bitkilerle ilgili 13, dini içerikli yüzlerce kitabı yayınlanan Arif Pamuk, piyasadaki yüzlerce kitaba kaynaklık etmektedir. Arif Pamuk evli ve dört çocuk babasıdır.