ÖMER DARAMA

 OP. DR. ÖMER DARAMA

1950 yılında Giresun ili Alucra kazası, Fevzi Çakmak Köyünde doğdu. O zamanlar mahallerinde ilkokul olmadı için, köyün diğer bir mahallesindeki 3.km. uzaklıktaki ilkokula kış şartları oldukça ağır ve ulaşımı zor olduğu için9 yaşında başladı. İlkokulu bitirene kadar diğer köy çocukları gibi yazları koyun kuzu yaydı. Kışın okula devam etti. İlkokuldan sonra orta ve lise öğrenimini için Giresun'a giden Doktor Darama bir yandan ortaokul lise tahsilini yaparken, yazları Giresun'da kalarak fındık topladı. Pazarcılık yaptı ve babasının açmış olduğu bakkalda çalışarak liseyi bitirdi.

Sonra üniversiteler arası sınavı kazanarak İstanbul Üniversitesi Cerrah Paşa Tıp Fakültesine kaydını yaptırdı. Burada görmüş olduğu Tıp Eğitimi süresince her hafta sonu hemşerileriyle ve köylüleriyle buluşarak onların sosyal etkinliklerine iştirak etti. Sonra 1978?1979 yıllarında tıbbiyeyi bitirerek Sağlık Bakanlığına yapmış olduğu müracaatla Giresun ili Bulancak kazasına Hükümet tabibi olarak atandı. Burada bir müddet çalıştıktan sonra 1981 yılında askerlik görevini yapmak için Konya 2.Ordu Kara-Hava uçuş tabibi olarak görevlendirildi. Askerliğini tamamladıktan sonra bir müddet Konya SSK Hastanesinde çalıştı. Bu sırada Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinin açmış olduğu genel cerrahi uzmanlık sınanı kazanarak cerrahi kliniğinde 4 yıl sürecek genel cerrahi eğitimine başladı. Bu sırada Karadeniz'in çeşitli illerinde Konya'ya atanmış bürokratlarla tanıştı. Sosyal yönleri iyi olan bir gurup arkadaşıyla Konya'da Karadenizliler Derneğinin çatısını oluşturdular. Yılda bir defa bütün Karadenizli sanatçıları bir araya getirmek şartıyla Karadenizliler gecelerini yaptılar ve gelenek haline getirilen bu geceler hala Konya'da yapılmaktadır.

1988 yılında kendi isteğiyle Konya Selçuk Üniversitesi Tıp Fakültesinden ayrılarak Ordu Devlet Hastanesine Genel Cerrahi uzmanı olarak tayin yaptırdı. Sağlık Bakanlığından ikinci bir görev verilerek Ordu Devlet Hastanesi Başhekim yardımcılığına getirildi. 1955 yılında çocuklarının eğitimi için kendi isteğiyle İstanbul'a tayin istedi. İstinye Devlet Hastanesine tayını yapılan Dr. Darama hem genel cerrahi uzmanı, hem Başhekim yardımcılığı ve değişik zamanlarda bu göreve ilave olarak ihale komisyona başkanlığı, ameliyathane sorumluluğu ve heyet başkanlığını(Sağlık Kurulu Başkanlığı) üstlenerek yoğun bir çalışma temposuyla beraber, birde Okmeydanı Darama Sağlık Hizmetleri kliniğinde de hastalarını kabul etmektedir. Meslektaşı olan Op.Dr. Ayşe Darama ile evli iki çocuk babasıdır.

İletişim:
Mahmut Şevket Paşa Mah. Gürsel Sk. No: 20/2
Hisar İş Hanı Okmeydanı / İSTANBUL
Tel: (0212) 238 17 17 - 238 08 18
Faks: (0212) 238 08 19