YUSUF YAKUPOĞLU

YUSUF YAKUPOĞLU - VALİ

1928 yılında Alucra'da doğmuştur. İlkokulu Alucra Ortaokulu okudu. Şebinkarahisar parasız yatılı imtihanını kazanarak 1945 yılında Erzurum Lisesi'nde mezun olmuştur. 1949 yılında devlet bursu imtihanını kazanarak siyasal Bilgiler okulunun idari şubesinde başarı ile mezun olmuştur. Üniversite mezunu 3 çocuk Babasıdır.

Yusuf Yakupoğlu Suşehri, Muradiye, Şebinkarahisar, Bor kaymakamlığı yapmıştır.

Görgü ve bilgisini artırmak için Bir yıl Fransa'ya gönderilmiş Fransa'da Seine Valiliğinde incelemeler yapmıştır. Yüksek İdarecilik okuluna katılmış ve pek iyi derece ile mezun olmuştur. Fransa dönüşü Beykoz ve Beşiktaş kaymakamlığı yapmış Beşiktaş kaymakamı iken bir taraftan da İstanbul Belediyesi Bşk.Yardımcılığına getirilerek hizmet vermiştir.

Daha sonra, Elazığ, Tokat, Edirne, Çankırı valiliği yapmış, hizmet verdiği ilçelerde ve illerde birçok eser bırakmıştır. Görev yaptığı illerde YAKUPOĞLU HALICILIK OKULLARI ve Keban Barajı yolu üzerinde "Vefat ettikten sonra"  VALİ YUSUF YAKUPOĞLU İLKÖĞRETİM OKULU yaptırılmıştır.

TÜRKİYENİN EN GEÇ VALİSİ olan Yusuf Yakupoğlu 1974 yılında görevi başında hakkın rahmetine kavuşmuştur. Tanıyan ve bilenler için örnek bir insan, örnek bir Devlet adamıydı.